-Sebze suyu sıkacağı

Alacağınız sebze sıkacağının slow juicer tarzında olması çok daha iyi olacaktır.Slow juicerlar presleme yöntemi kullanarak sebzelerin suyunu çıkarır.Piyasada bazı firmalar var fakat ürünleri çok pahalı.Maddi açıdan sıkıntı yaşayabilirsinz ama bu alacağınız sıkacağın en az ondan 3 katı pahalı sıkacaklardan çok kalitesiz bir cihaz olacağını düşünmeyin.Genelde birbirlerine benzerler.Yaptıkları işler aynı sonuçta sadece azıcık değişikler.

Ben hotpointin sıkacağını kullanıyorum ve memnunum şimdilik.

-Kıyma, sebze suyu ve rende

Geçen internette karşılaştım ve çok beğendim.Kullanmadım fakat güzel bir şeye benziyor.

Bu cihaz bir çok işi hallediyor.

Firmanın sitesinde bunlar yazıyor.

REDMOND RMG-1205-8E, yüksek kaliteyi ve güvenliği modern tasarımla birleştiren çok yönlü bir kıyma makinesidir. Tüm işlemlerinizi kolayca ve etkin bir şekilde yapabilen güçlü motoru düşük sesle çalışmaktadır.

İstediğiniz yoğunlukta kıyma çekin
Sosis ya da içli köfte hazırlayın
Meyve ve sebzeleri dilimleyin ya da doğrayın
Yumuşak Meyve ve sebzelerin suyunu sıkın
Sadece doğru aksesuarı seçin ve işlerin ne kadar kolay olduğunu izleyin!

-Tencereler

Demir döküm( iç yüzeye boya filan sürülmemiş olsun), toprak (sırsız olsun mümkünse) ve cam tencereler öneriliyor.Çelik tencerede kullanılabilir fakat 18/10 olması kaydı ile.Bu değer tencerenizde yazmalı.Çelik tencere çok önerilmiyor aslında dikkat etmek lazım fakat kısık ateşte pişicek ve genelde bu saydığım tencere türleriden kemik pişirmek için en uygun olanı bu tarzda büyük tencerel ve çok büyük bir çoğunluğu çelik.

-Mayalar

Üretim ve denetim sertifikaları olan mayaları kullanmalısınız.Genelde üniversiteler bu iş ile uğraşıyor.Benim önerim alacağınız maya keçi sütü temelli olsun.Süleyman Demirel Üniversitesi’nde bu mevcut.

-Organik alışveriş

Ben organik vs.. gibi terimleri kullanmayı sevmem fakat şuan yaşadığımız ortam yüzünden bu tür terimlerin geçtiği şeylere yönelmekte fayda var.Biz organiğe gerçek gıda diyelim.Gıdanızı organik sertifikası olan yerlerden alınız.Genelde internet ve organik pazarlar en uygun yerler.Bazı yerlerde, özellikle marketlerdeki organik ürünlerde hiç mineral, vitamin vs.. bulunmaz fakat organik denir.Buna dikkat işte.

-Gıda takviyeleri

Kullanacağınız gıda takviyelerinde içerik kısımları çok önemli.Ben hep yurtdışından alırım takviyelerimi.Genelde hep sindirim enzimi kullanırım.Yurtdışında içerik kısımları çok daha zyrıntılı bir şekilde anlatılıyor genelde.Alacağımız takviye hypoallergenic yazısına sahip olması iyi olur.Non-Gmo ve organic yazmasıda çok iyidir.Non-Gmo gdo’lu olup olmadığını gösterir.Other ingredients yazar içerik kelimesinin İngilizcesi olarak.vegaterian capsule, kosher vs.. sıkıntı yaratmaz.Bazen magnesium staerat gibi şeyler içerebilir bunlar çok az zararı dokunan şeylerdir.Maddi açıdan çok pahalıdır genelde hiçbir şey içermeyen takviye.Siz internette içeriğini sorgulatıp ve içeriğindeki maddenin uygun olup olmadığını tespit edebilirsiniz.

Özellikle bu kırmızı ile yazdıklarımı içermemeli.Alerjilerede dikkat etmeli.

Not manufactured with yeast, wheat, gluten, soy, milk, egg, fish, shellfish or tree nut ingredients. Produced in a cGMP compliant facility that processes other products containing these allergens.

Not manufactured demek.bulunmuyor anlamına geliyor.

Aldığınız takviyenin içeriğindeki maddelerin yüksek miktarda olmasına dikkat ederim.Yukarıda 1 ve daha fala kapsül başına düşen madde miktarı yazmakta.Başka ürünler ile karşılaştırma yaparken buna çok dikkat etmeli.

Serving Size: 1 Softgel, capsule vs.. gibi terimler kullanılabili.

Serving size demek takviyelerde.Kaç adet yazıyorsa hapların miktarına, bilmem kaç tanede o kadar madde içerir anlamına geliyor.

Tabi sırf kapsüller yok.Toz, sıvı, çiğnenebilir, dil altı vs.. gibi şekillerde bulunabilir.Yine miktarına dikat ederek ki Servings Per Container: (bir kutudaki miktar) yazar.

Yani herşeyini inceleyerek karşılaştırmalı.

-Probiyotik

Kullandığınız probiyotik, takviyeler kısmında bahsettiğim gibi içeriğine dikkat edilerek alınmalı.Probiyotiğinizin içindeki bakteri türleri lactobasillus ve bifidobacteriumlar olmalı büyük çoğunlukta.Yüksek miktarda bakteri içermeli.Çeşidi ne kadar çok ise probiyotiklerin o kadar iyi.Fakat yukarıda bahsettiğim bakteri türlerinin ağırlıkta olmasına dikkat edin.Yüksek miktar derken size ne kadar içerebileceğini söyliyeyim.Benim eskiden kullandığım probiyotik takviyenin markası Klaire Labs Ther biotic complete powder’dı.İçeriği alttaki tablodaki gibi

Supplement Facts
Serving Size 1/4 Teaspoon (1 gram) • Servings Per Container 60
Amount Per 1/4 Teaspoon % Daily Value
Probiotic Blend (100+ billion CFUs) in a base
of inulin (derived from chicory root) and InTactic® proprietary polysaccharide
complex
1 g *
Lactobacillus rhamnosus
24.0+ billion CFUs *
Bifidobacterium bifidum
20.0+ billion CFUs *
Lactobacillus acidophilus
12.0+ billion CFUs *
Lactobacillus casei
10+ billion CFUs *
Lactobacillus plantarum
8.0+ billion CFUs *
Lactobacillus salivarius
8.0+ billion CFUs *
Bifidobacterium longum
4.0+ billion CFUs *
Streptococcus thermophilus
4.0+ billion CFUs *
Lactobacillus bulgaricus
4.0+ billion CFUs *
Lactobacillus paracasei
2.0+ billion CFUs *
Bifidobacterium lactis
2.0+ billion CFUs *
Bifidobacterium breve
2.0+ billion CFUs *
* Daily value not established

Other Ingredients: None.

1/4 teaspoon yaklaşık bir silme çal kaşığına eşit.Bir silme çay kaşığında 100+milyar bakteri bulunuyor.

Aldığınız probiyotik soğuk ortamda sürekli muhafaza edilmeli.Soğuk ortamda muhafaza edilmeyen probiyotiklerin neredeyse hiç bir yararı yoktur.İyice incelenmeli, hiç bu soğuk paketleme dışına çıkıldı mı diye.

-Omega 3

Aldığınız omega 3 kesinlikle trigliserit formunda olmalı.İfos onayı bulunmalı (yani ağır metal ve diğer toksinlerin test sonuçları kabul edilebilir düzeyde olmalı) ve günlük sizin epa+dha ihtiyacınızı karşılamalı.

Günlük epa+dha ihtiyacı en az 2500 mg olmalı.İçerikler kısmında sakın olaki yanılmayı çünkü bazı ürünlerin epa+dha miktarı 2 kapsül toplamı kadar yazıyor.siz 1 kapsüle düşen epa+dha oranına bakınız.

Kril yağları mevcut fakat içeriğindeki omega 3 miktarı çok az.Kril yağlarının biyoyararlanımı ne kadar yüksek olsa bile.

 

Türkiye’de satılan en iyi balık yağları.

Ocean plus 1200 mg ve New Life Efa-s1200

http://www.oceanbalikyagi.com/ocean_plus_1200mg.html

http://www.newlife.com.tr/tr/urunlerdetay/29/efa-s1200.aspx

Önerileriniz var ise Türkiye’den, mesajlar bölümüne yazabilirsiniz

Bu takviyeler bazı yerlerde çok ucuza bulunabiliyor.Dikkat etmeli.

-Hindistan Cevizi Yağı ve diğer yağlar

Aldığınız tüm yağlar soğuk şekilde preslenmiş olmalı.Tabikide organik vs.. olmasına dikkat edin.Hindistan c. yağının yurtdışındaki en uygun şekli extra virgin ve organik olması.İçeriğine takviyeler kısmında yazdığım gibi dikkat etmeli.Bazı bitkisel yağlar kesinlikle ışığa maruz kalmamalı.

-Fermente Morina Balığı Karaciğer Yağı

En iyisi green pasture fermented cod liver oil.Bu takviyede taze taze alınmalı.

-D vitamini

https://gapsdiyet.wordpress.com/2016/10/31/d-vitamini-hormonu/

Uvb ışıkları uygundur.

Reklamlar