-Sebze suyu sıkacağı

Alacağınız sebze sıkacağının slow juicer tarzında olması çok daha iyi olacaktır.Slow juicerlar presleme yöntemi kullanarak sebzelerin suyunu çıkarır.Piyasada bazı firmalar var fakat ürünleri çok pahalı.Maddi açıdan sıkıntı yaşayabilirsinz ama bu alacağınız sıkacağın en az ondan 3 katı pahalı sıkacaklardan çok kalitesiz bir cihaz olacağını düşünmeyin.Genelde birbirlerine benzerler.Yaptıkları işler aynı sonuçta sadece azıcık değişikler.

Ben sebze suyu içmiyorum ve meyve suyunu önermiyorum. Benim bu makineyi kullanmamın amacı sauerkraut suyu yapmak. Yani lahanaların suyunu sıkıp o sudan  ve çıkan o azıcık posadan tuzsuz veya sadece kaya tuzlu turşu suyu yapmak.

Ben hotpointin sıkacağını kullanıyorum ve memnunum.

 

-Tencereler

Demir döküm( iç yüzeye boya filan sürülmemiş olsun), toprak (sırsız olsun mümkünse, yani iç yüzeyine bir şey sürülmemiş olsun) ve cam tencereler öneriliyor.Çelik tencerede kullanılabilir fakat 18/10 olması kaydı ile.Bu değer tencerenizin alt kısmında yazmalı. Ben 5lt civarı veya daha fazla olanları öneriyorum et suyu yapmak için.(kemik suyu değil unutmayın!)

-Mayalar

Üretim ve denetim sertifikaları olan mayaları kullanmalısınız.Genelde üniversiteler bu iş ile uğraşıyor.Benim önerim alacağınız maya keçi sütü temelli olsun.Süleyman Demirel Üniversitesi’nde bu mevcut. Keçi sütü ürünleri kullanmanızı öneriyorum.

-Organik, köy ürünleri

Ben organik vs.. gibi terimleri kullanmayı sevmem fakat şuan yaşadığımız ortam yüzünden bu tür terimlerin geçtiği şeylere yönelmekte fayda var.Biz organiğe gerçek gıda diyelim.Gıdanızı organik sertifikası olan yerlerden alınız.Genelde internet ve organik pazarlar en uygun yerler.Kısacası ya organik sertifikalı ya da güvendiğiniz bir köylü veya satıcıdan gıdanızı vs. temin edin.

-Gıda takviyeleri

Kullanacağınız gıda takviyelerinde içerik kısımları çok önemli.Ben hep yurtdışından alırım takviyelerimi.Genelde hep sindirim enzimi kullanırım.Yurtdışında içerik kısımları çok daha zyrıntılı bir şekilde anlatılıyor genelde.Alacağımız takviye hypoallergenic yazısına sahip olması iyi olur.Non-Gmo ve organic yazmasıda çok iyidir.Non-Gmo gdo’lu olup olmadığını gösterir.Other ingredients yazar içerik kelimesinin İngilizcesi olarak.vegaterian capsule, kosher vs.. sıkıntı yaratmaz.Bazen magnesium staerat gibi şeyler içerebilir bunlar çok az zararı dokunan şeylerdir.Maddi açıdan çok pahalıdır genelde hiçbir şey içermeyen takviye.Siz internette içeriğini sorgulatıp ve içeriğindeki maddenin uygun olup olmadığını tespit edebilirsiniz.

Özellikle bu kırmızı ile yazdıklarımı içermemeli.Alerjilerede dikkat etmeli.

Not manufactured with yeast, wheat, gluten, soy, milk, egg, fish, shellfish or tree nut ingredients. Produced in a cGMP compliant facility that processes other products containing these allergens.

Not manufactured demek.bulunmuyor anlamına geliyor.

Aldığınız takviyenin içeriğindeki maddelerin yüksek miktarda olmasına dikkat ederim.Yukarıda 1 ve daha fala kapsül başına düşen madde miktarı yazmakta.Başka ürünler ile karşılaştırma yaparken buna çok dikkat etmeli.

Serving Size(Porsiyon miktarı): 1 Softgel, capsule vs.. gibi terimler kullanılabilir.

Serving size demek takviyelerde.Kaç adet yazıyorsa hapların miktarına, bilmem kaç tanede o kadar madde içerir anlamına geliyor.

Tabi sırf kapsüller yok.Toz, sıvı, çiğnenebilir, dil altı vs.. gibi şekillerde bulunabilir.Yine miktarına dikat ederek ki Servings Per Container: (bir kutudaki miktar) yazar.

Yani herşeyini inceleyerek karşılaştırmalı.

-Probiyotik

Kullandığınız probiyotik, takviyeler kısmında bahsettiğim gibi içeriğine dikkat edilerek alınmalı.Probiyotiğinizin içindeki bakteri türleri lactobasillus ve bifidobacteriumlar olmalı büyük çoğunlukta.Yüksek miktarda bakteri içermeli.Çeşidi ne kadar çok ise probiyotiklerin o kadar iyi.Fakat yukarıda bahsettiğim bakteri türlerinin ağırlıkta olmasına dikkat edin.Yüksek miktar derken size ne kadar içerebileceğini söyliyeyim.Benim eskiden kullandığım probiyotik takviyenin markası Klaire Labs Ther biotic complete powder’dı.İçeriği alttaki tablodaki gibi

Ek Açıklama 2019-03-29 151554

1/4 teaspoon 1 silme çay kaşığı var yada yok.

Aldığınız probiyotik soğuk ortamda sürekli muhafaza edilmeli.Soğuk ortamda muhafaza edilmeyen probiyotiklerin neredeyse hiç bir yararı yoktur.İyice incelenmeli, hiç bu soğuk paketleme dışına çıkıldı mı diye.

Benim önerim klaire labs ve custom probiotic  firmalarının ürünleri probiyotik konusunda.

Türkiyede alabileceğiniz yer bu linkteki tedarikçi;

http://nutravitas.com/urun_devam.php?id=12

-Omega 3

Aldığınız omega 3 kesinlikle trigliserit formunda olmalı.İfos onayı bulunmalı (yani ağır metal ve diğer toksinlerin test sonuçları kabul edilebilir düzeyde olmalı) ve günlük sizin epa+dha ihtiyacınızı karşılamalı.

Günlük epa+dha ihtiyacı en az 2500 mg olmalı.İçerikler kısmında sakın olaki yanılmayı çünkü bazı ürünlerin epa+dha miktarı 2 kapsül toplamı kadar yazıyor.siz 1 kapsüle düşen epa+dha oranına bakınız.

Kril yağları mevcut fakat içeriğindeki omega 3 miktarı çok az.Kril yağlarının biyoyararlanımı ne kadar yüksek olsa bile.

Benim gibi yağ tüketemiyorsanız eğer bu yağı tüketmek sıkıntı yaratabilir.

Türkiye’de satılan en iyi balık yağları.

Ocean plus 1200 mg ve New Life Efa-s1200

http://www.oceanbalikyagi.com/ocean_plus_1200mg.html

http://www.newlife.com.tr/tr/urunlerdetay/29/efa-s1200.aspx

Önerileriniz var ise Türkiye’den, mesajlar bölümüne yazabilirsiniz

Bu takviyeler bazı yerlerde çok ucuza bulunabiliyor n11 vs. gibi sitelerde.Dikkat etmeli.

-Organik bezler

Bu bezleri bitki çaylarını süzmek için veya sauerkraut suyu içmek için kullanabilirsiniz.

Bu linte bezle var;

https://www.canberk.com.tr/ekipmanlar

 

 

-Hindistan Cevizi Yağı ve diğer yağlar

Aldığınız tüm yağlar soğuk şekilde preslenmiş olmalı (cold press extra virgin) .Tabikide organik vs.. olmasına dikkat edin.Hindistan c. yağının yurtdışındaki en uygun şekli extra virgin ve organik olması.Bazı bitkisel yağlar kesinlikle ışığa maruz kalmamalı ve havayla temas etmemeli zeytinyağı gibi.

-Fermente Morina Balığı Karaciğer Yağı

En iyisi green pasture fermented cod liver oil.