MAGNEZYUN KLORÜR BANYOSU

Magnezyum sülfat ile ilgili bir yazı var ama ben kesinlikle Türkiye’de satılan magnezyumları önermiyorum çünkü ne denirse denilsin içlerinde zehirli bir kimyasal olan Kükürt Trioksit var. Bu yüzden ben saf olarak satılan Magnezyum Klorür’ü öneriyorum. Aşağıdaki maddeler Magnezyum sülfat için yazılmış olsada siz yerine Magnezyum Klorür’ü koyunuz.


• Küvetin içine dayanılabilecek kadar sıcak su koyun ve içine magnezyum sülfatlı suyu ilave edin.
• Başlangıçta yarım çay bardağı magnezyum sülfat tozu kullanın ve daha sonra tolere ettikçe 1-3 çay bardağına kadar çıkın.
• Yan etkiler: Huzursuzluk ve hiperaktivite olursa dozu azaltın.
• Küvet içinde en az 30 dakika kalınmalıdır.
• Banyodan sonra isterseniz durulanmaya ve kurulanmayabilirsiniz.

——————————————————————————————————————–

Magnezyum klorür aslen deniz suyundan gelen bir tuz türüdür. Hafif hipomagnezemiyi çözmek için sıklıkla ağızdan alınır veya ciddi eksiklikleri olanlara intravenöz (damar yoluyla) olarak verilebilir. Bazı durumlarda, magnezyum klorür kalp krizi için acil bir ilaç olarak kullanılır. Farklı türde takviyeler farklı miktarlarda element magnezyum içerebilir, bu da takviyedeki bütün magnezyum çeşitlerinin vücuda uygun olmadığını bizlere gösterir. Ulusal Sağlık Enstitüleri’ne göre, magnezyum klorürün yaklaşık %12 oranında magnezyum absorbiyonu bulunmaktadır. Alternatif olarak, magnezyum sülfat’ın (Epsom tuzu) magnezyum absorpsiyonu sadece %10’dur.

https://www.livestrong.com/article/416267-epsom-salt-vs-magnesium-chloride/