Bazı şelatörlerin sindirim sorunları yok olduktan sonra alınması gerektiği söyleniyor.Tabi bu durumdan duruma göre değişebilir.Unutmayalım ki vücut da kendini detoks eder eğer detoks mekanizmasında fazla bir sorun yok ise (çok ağır Gapslilerde durum böyle olabilir.Otizm, şizofreni vs. gibi sorunlarda ) ve vücudumuza metilasyon için gerekli maddeler girerse.Zaten Gaps protokolünün amaçlarından bir tanesi şelasyondur, takviyeli veya takviyesiz şekilde.Altta yazan maddeler ile ilgili dr.Natasha’nın yorumları ( http://www.gaps-destek.com/s-k-sorulan-sorular-ve–cevaplar… ) bu linkte yazıyor.Bu linkte de ( http://www.gaps.me/faqs.php ) Türkçe’ye çevrilmemiş başka yorumları bulunabilir.

-Chlorella (Broken cell wall – hücre duvarı yıkılmış) Hücre duvarı yıkılmış chlorella olmasına dikkat edin.Bu şekilde olursa kan beyin bariyerini de rahatlıkla geçer.Vücutta daha fazla toksine bağlanır.
-Sülfürlü gıdalar.(Soğan, sarımsak vs.)
-Karaciğer için devedikeni, enginar yaprağı, reishi mantarı ve karahindiba gibi ekstreler.(gaps diyeti esnasında kullanılabilir)
-Food-Grade Activated Charcoal – Gıda tipi aktif kömür
-Yeşil yapraklı, sülfürlü vs.. sebze suları.Kişnişin de suyu sıkılabilir, iyi detoks yapar.(Klorofil içeriğinden dolayı yeşil yapraklı.)
-Bentonit kili
-Kahve eneması (özellikle karaciğere etki eder)
-Dr. Natasha’nın yorumu: GAPS Beslenme Protokolü vücudunuzdaki kendi detoks sisteminizi eski haline döndüreceği için ve dolayısıyla detoks sisteminiz yeniden çalışmaya başlayıp, toksinleri doğal bir şekilde atacağı için programın ilk iki yılında başka bir detoks işlemi tavsiye etmiyorum. Ancak, bazı vakalarda toksik yük çok yüksek olabilir ve iki yıl sonra dahi semptom oluşturuyor olabilir; bu vakalarda HumetR ve HMD™ (Ağır Metal Detoksu) gibi doğal bağlayıcı maddeleri tavsiye ediyorum. Deniz yosunu (klorella, spirulina vs.) ve probiyotikler de güçlü toksin bağlayıcılardır.