Oksalatlar oldukça reaktif moleküllerdir; Vücudumuzda ağrı, tahriş ve sıkıntıya neden olan keskin kenarlı pürüzlü kristaller veya kristal yapılar olarak bulunurlar. Bazı minerallerle bağlanabilirler; Özellikle kalsiyum ve magnezyum, ayrıca demir ve bakır. Vücutta yüksek okzalat olması problem yaratabilir; Birinin şifa için uyguladığı diyeti sekteye uğratıp iyileşme sürecini çok yavaşlatabilir.(Gaps gibi)
Çoğu zaman kalsiyum okzalat böbrek taşlarının oluşumu ile (oksalat kalsiyuma bağlanır) tanımlanır, ancak serbest oksalat hücresel işlevleri etkileyebilir; Sağlığı daha geniş, sistematik bir seviyede etkilemektedir. Klinik çalışmalar ve anekdot tecrübesi, oksidatif stres, mitokondriyal parçalanma, hasar ve besin eksikliğinin, yorgunluk ve inflamatuar kaskadlar, eklem ağrısı veya vücudun herhangi bir yerindeki ağrı gibi çok çeşitli belirtileri tetiklediğini ortaya koymaktadır. Mitokondriyumda ATP’nin azalması nedeniyle kronik düşük enerji çok yaygındır. Oksalatlar baş ağrısı, üriner ağrı, genital tahriş, eklem, kas, bağırsak veya göz ağrısı gibi gizli bir kaynak olabilir.
Diğer yaygın oksalat kaynaklı semptomlar, ruhsal durum bozukluğu, anksiyete, uyku sorunları, halsizlik veya yanan ayaklar olabilir. Göstergeler, çocuklar için sindirim sistemi, solunum sistemi veya hatta yarağı ıslatma olabilir.
Oksalatların kalsiyum, magnezyum ve diğer minerallerin emilimini engelleyebileceğini unutmamak önemlidir; Bu da aslında oksalatları “anti-besleyici” yapıyor. Gıdalardaki mineraller oksalatla, örneğin kalsiyumla bağlanıyor (böylece çözünmez kalsiyum oksalat oluyor) ve bağırsak sistemi tarafından düzgün şekilde emilmiyor. Bu kalsiyum ve / veya magnezyum eksikliği gibi mineral eksikliklerine neden olabilir.
Okzalat, mitokondrial fonksiyonunu bozabileceği hücrelere girdiğinde; Her türlü sistemik bozulmaya neden olabilir. İşte yüksek oksalatın hücrelerdeki ve dokulardaki çeşitli etkileri – bu makalenin seyri boyunca keşfedeceğiz:
Mineral emilimini ve kullanımını bozun
Hücresel enerjiyi etkiler
Glutatyon gibi besinleri tüketin ve biyotinle karışır
Oksidatif stres yaratma
Enflamasyonu tetiklemek için bağışıklık sistemini etkinleştirir
Mitokondriyal fonksiyona müdahele ve hasar
Hücreleri ve dokulara hasar
Hatalı sülfasyon
Histamin salınımı

Oksalat Çeşitleri ve Kaynakları
Dışsal ve Endojen

Oksalatlar iki ana kaynaktan oluşur: eksojen (vücut dışında, beslenme ile alınan) ve endojen (vücut, hücre veya dokuda üretilir).

*Gaps diyetinde dikkatli olmalı.Yüksek oksalat içeren gıdalar var.
Zaten kendimiz bize uygun olanları seçiyoruz.

Oksalasyon Sorunlarının Kökeni

Eksiklikler ve Endojen Üretim

Her kişinin oksalat işlem yeteneği belirli eksikliklere, yolaklara veya genetik farklılıklara bağlı olarak değişir. B6 vitamini ve B1 eksikliği de dahil olmak üzere bazı eksiklikler, vücudun problemli miktarlarda oksalat (endojen olarak) üretmesine neden olabilir. Vitamin A eksikliği gibi diğer eksiklikler vücudun bağırsakta aşırı oksalat emmesine neden olabilir.

Dahası, vücudun kimyası bir maddeyi okzalata dönüştürebilir; Askorbik asit ya da amino asit glisin (kemik çorbasında önemli bir bileşeni) takviyeleri bunun gibi komplikasyonlar ortaya çıkabilir. Fruktoz, ksilitol ve diğer şeker alkolleri de oksalata dönüşebilir.

Bağırsak Sağlıksız olduğunda

Bağırsağın sağlığı ve kişinin mikrobiyomu, bir kişinin oksalat ile ilgili bir sorunun olup olmamasına etki eder.

Oksalatlar bir sorun olabilir: bağırsak iltihaplı ve hiper geçirgen (yani sızdıran bağırsak), yağ sindirilmez ve yağ absorbe edilir veya oksalatın kırılması için yeterli bakteri (özellikle özel formlar) olmadığında. Oksalatın bağlanması için bağırsakta yeterli mineral yoksa, oksalatlarla ilgili problemler geliştirme olasılığı daha yüksektir.

Oksalobakter formojenleri

Sızdıran barsak ve düşük yararlı bakteriler oksalat problemlerine katkıda bulunabilir. Oxalobacter formigenes, oksalatın bozunduğu faydalı bakterilerin bir suşudur. Ne yazık ki, bir veya birkaç antibiyotik kürü, oksalobakter formigenleri süresiz olarak değilse de aylarca silip süpürebilir. Bazı probiyotikler de oksalatları parçalar, sadece oksalobakter değil. Antibiyotik kullanımı, disbiyoz veya mikrobiyomu olumsuz etkileyen diğer koşullar varsa, florayı düzeltirken ve oksalatlarla ilgili endişelerden şüphelenmek gerekir.

Yağ malabsorpsiyonu

Fazla sindirilmeyen yağ bileşiği önemlidir. Bağırsakta yüzen ekstra yağ, kalsiyuma bağlanabilir, bu da kalsiyumun oksalat bağlanmasına izin vermez ve bu da vücuda serbest oksalatın emilmesini sağlar.

Sülfat, Kötü Sülfasyon ve Mitokondriyal Disfonksiyon

Bağırsak sorunlarına ek olarak, sülfat ve sülfasyon, oksalat sorunlarında altta yatan faktörler olabilir. Sülfat düşük olduğunda ve sülfasyon biyokimyası zayıf olduğunda, oksalat problemleri ortaya çıkabilir.

Sülfat vücutta çok önemlidir; Fenolik gıdaları işlemek için gereklidir ve sindirim, bağırsak bütünlüğü ve nörogelişim gibi vücudun düzinelerce işlemi gerekir.

Okzalat ile sülfat / sülfat arasında iki yönlü bir ilişki vardır. Başka bir deyişle: oksalat düşük sülfat oluşturabilir ve düşük sülfat okzalat problemlerine neden olabilir. Belirtildiği gibi fazla oksalatlar, oksalatın vücut tarafından sülfata hücreye girme, sülfasyonu inhibe etme kabiliyetine müdahale ederek kötü sülfasyona neden olabilir. Öte yandan, düşük sülfat seviyelerinden zayıf sülfasyonla oksalat, (boş) sülfat taşıyıcı üzerindeki bir hücreye daha kolay girer.

Düşük sülfatın oksalatlarla ilgili sorunlara yol açabileceği bir başka yol da böbreklerin rolünü içerir. Otizm Oksal Projesini yöneten Susan Owens, böbrek tübül hücrelerindeki yetersiz sülfatın böbreklerin oksalatın kandan uzaklaştırılmasına ve oksalatın idrarına verilmesine engel olacağını söyledi. Bu nedenle, yetersiz sülfat, sistemde daha yüksek oksalat seviyelerine neden olabilir.

Düşük sülfatınız varsa, iki tarafı keskin bir kılıçtır. Yeterli sülfat yoksa, oksalatınızı pek iyi düzenleyemeyebilirsiniz. Tükenmiş sülfat, daha yüksek oksalat emilimine izin verebilir ve daha fazla oksalat emer, az miktarda sülfat vücudunuzun olması muhtemel.

Zayıf sülfasyona maruz kalan pek çok koşul olduğu için, düşük okzalatlı diyet ve çeşitli kronik sağlık konularında başka destek düşünmek akıllıca olur. Sadece böbrek taşlarının ana akım düşüncesinin dışına adım atmamız gerekiyor.

Arızalı sülfasyon bu kronik sağlık koşullarını etkilemektedir:

Otizm [7], [8]
Gıda hassasiyeti [9]
Parkinson hastalığı
Alzheimer hastalığı
Migren
Kronik yorgunluk sendromu [10]
Romatoid artrit [10]
Lupus [10]
İnflamatuar barsak hastalığı [10]
Astım [10]
Depresyon [10]
Hiperaktivite [10]
Ayrıca, sülfat düşük olduğunda, çeşitli gıdalara fenol reaksiyonlarına neden olabilir. Bu nedenle, düşük sülfat olanları, fenoller ve yiyeceklerde okzalatlar konusunda da bir sorun yaşayabilir. Yönetim genelinde değil, ancak bunlar önemli ilişkilerden bazıları. Yetersiz sülfat olan insanlar sıklıkla düşük fenol ve düşük okzalatlı diyetle iyidirler. Tabii ki, bu herkese uygun olamaz – bu nedenle Bireyci Beslenme çok önemlidir. Rutin olsa da, hastalarımda oksalatı azalttığımda, düşük bir fenol rejiminin de potansiyel yararı göz önünde bulundurulur.

Mitokondriyal disfonksiyon

Hücrenin içindeki oksalatlar mitokondriye zarar verebilir. [11]

Okzalat mitokondrinin işlevini engellediğinde vücudun her hücresini, organını ve sistemini etkileyebilir. Bu, oksalatların bu kadar sorunlu olabilmesinin birincil sebebidir.

Ama oksalat hücrenin içine girip mitokondriye nasıl zarar verir?

Daha önceki notlarda, sülfat düşük olduğunda, oksalat, sülfat taşıyıcısı üzerindeki hücrenin içine “taşınabilir” ve mitokondriyi bozabilir veya zarar verebilir. Ayrıca, oksalat, hücrede meydana gelen ve dolayısıyla taşınması gerekmeyen endojen üretim ile hücrenin içine girebilir. Yüksek oksalat, mitokondriyal koşulların başlangıçtaki itici gücü olabilir veya olmayabilir; Mitokondriya girer ve zarara neden olur, bu oksalatın mitokondriyal sorunlar için düşünülmesi gereken önemli bir faktör olduğunu varsaymak mantıklı olur.

İşte mitokondriyal disfonksiyonu ilgilendiren bazı durumlar şunlardır:

Otizm
Alzheimer hastalığı
Nörogelişimsel bozukluklar
Nöbetler
Parkinson’s
Yüksek tansiyon
Retinopati
Çoklu skleroz
Obezite
Kanser

Oksidatif Stres, İnflamasyon ve Glutatiyon

Bu bulmacanın daha fazla parçası var. Yüksek oksalat, böbrekte oksalat taş oluşumuna neden olabilecek oksidatif strese, ardından inflamasyona, yaralanmaya yol açabilir ve hücresel işlevleri etkilediği herhangi bir yumuşak dokuya veya bölgeye zarar verebilir.

Oksidatif stres ve iltihaplanma ile bağlantılı durumlar:

Otizm
Astım
Alerjiler
DEHB
Otoimmün şartlar
Depresyon
Kaygı
İnflamatuar bağırsak rahatsızlıkları
Egzama
Şizofreni
Obezite, kalp hastalığı ve şeker hastalığı

Sonuç – Otizme bakış açısıyla

Oksalat vücudun birçok sistemini etkileyebilir. Kapsamlı araştırmalar, sistemlerin bozulduğu ve oksalatın dahil edildiği çok sayıda kronik sağlık koşulunu belirtir.

Yüksek Oksalat ile İlişkili Kronik Koşullar:

Astım
Otizm
Otoimmün tiroid veya diğer otoimmünite
Kronik yorgunluk sendromu
Kistik Fibroz
Fibromiyalji
Hipotiroid
IBD (inflamatuar bağırsak hastalığı) [28]
İnterstisyel Sistit
Ailenin Böbrek Taşları
Düşük kas tonu
Migren ve Baş Ağrısı
Mitokondriyal hasar ve işlev bozukluğu
Rett Sendromu
Nöbetler
Vulvodinya

Otizm ve diğer birçok hastalık, bugün tartıştığımız gibi altta yatan nedeni inflamasyon mekanizmaları, mitokondriyal disfonksiyon, hatalı metilasyon ve sülfasyon ile sindirim bozuklukları, sızdıran barsak ve disbiozisdir.

Altta yatan faktörleri araştırmaya devam ederken ve oksalatın nasıl bir rol oynayabileceğini düşünürsek, oksalattan etkilenebilecek çok sayıda kronik rahatsızlık olduğunun fark edilebilir ve bu şaşırtıcı değildir. Bu koşullardaki örtüşme derecesi önemli ve daha derinden keşfedilmeye değer bir konudur.

———————————————

(İnternette düşük oksalat içeren gıdaların listelerini bulabilirsiniz.)

Orjinal makale;

http://bioindividualnutrition.com/oxalates-their-influence…/

İncelenebilecek diğer makaleler;
http://bioindividualnutrition.com/oxalates-and-autism-how-…/
http://www.beyondmthfr.com/side-high-oxalates-problems-sul…/
http://www.beyondmthfr.com/oxalates-and-mthfr-understandin…/

—————————————–

Bu makale tam olarak çevrilmemeiştir.Önemli olduğunu düşündüğüm bölümleri aktardım.Yanlış çeviri bulunabilir.

*Benim yorumum.