Karaciğer, tartışmasız vücudunuzun en önemli detoksifikasyon organıdır. Yağın sindirim ve metabolizmasına yardımcı olur ve vücudunuzu zararlı kirleticiler, gıda katkı maddeleri ve diğer toksinler için detoks yapar. Karaciğerinizi temizlemeye yardımcı olacak dört ot şunlar:

-Deve dikeni (Silybum Marianum)
Deve dikeninin birincil tıbbi içeriğine silymarin denir. Bu bileşik karaciğerde karaciğer hücresi hasarına neden olan zararlı maddeleri inhibe ederek karaciğeri korur. Silymarin karaciğer hasar gördükten sonra yeniden inşa edilmesine yardımcı olmak için karaciğer hücresi rejenerasyonunu uyarır. Silymarin ayrıca, karaciğer detoksifikasyonu için en kritik besin öğelerinden bir besin olan glutatyonunun tükenmesini önlemeye yardımcı olur.

-Karahindiba Kökü (Taraxacum Officinale)
Doğa, her baharda bir karaciğer temizleme eczanesi yetiştirir. Karahindiba, Tabiatın en iyi karaciğer temizleyici otlarından biridir.

Karahindiba kökünü karaciğer temizleme çalışmalarınıza dahil etmeyi seçerseniz, kapsül veya toz halinde günlük 500 ila 2000 mg alınız. Alternatif olarak, su bardağı başına iki tatlı kaşığı toz karahindiba kökünü kaynatarak çay gibi tüketebilirsiniz.

-Globe Enginar (Enginar yaprağı) – (Cynara Scolymus)
Globe Enginar, deve dikenine benzer güçlü karaciğer yenilenme etkileri sergileyen caffeylquinic asitler olarak adlandırılan bileşikleri içerir.

-Zerdeçal (Curcuma longa)
Hint körilerinde yaygın olarak kullanılan bir baharat olan zerdeçal, karaciğer hücrelerini yeniden canlandırmaya ve toksinleri temizlemeye yardım eder. Zerdeçal ayrıca toksinlerin atılmasına yardımcı olmak için safra üretimini arttırmakta ve karaciğerdeki iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olabilmektedir. Çalışmalarda, zerdeçalın faz 2 karaciğer detoksifikasyon reaksiyonlarını teşvik eden iki karaciğeri destekleyici enzim düzeyini artırdığı gösterildi.
—————————————
Arkadaşlar bu ürünleri ekstre halinde kullanmanızı öneriyorum.Ekstre halinde olan ürünlerin içerik kısmında etken madde oranı yazabilir.Mesela deve dikeni ekstresi ve yanında etken madde oranı %80 olarak belirtilir.Ne kadar oranı fazla etken madde, o kadar iyi.Etken maddeler önemlidir çünkü onlar bahsettiğimiz iyileştirici etkiyi gösterir.
Bazı ürünler Amerika’da toz halinde satılıyor ve fiyatları da kapsül şeklinde olanlara göre çok uygun. Bulksupplement isimli bir firma var ona bakabilirsiniz.Bazı takviyelerde yukarıda saydığım ürünler karışık halde bulunuyor.Yine her bitki ekstresi ayrı ayrı toz halinde alınıp kullanılabilir.Gümrükte bitkisel ürün diye kabul edilmeyebilir toz halindekiler.Kapsüldekilerde sıkıntı olucağını sanmıyorum eğer reçete var ise.
—————————————
http://www.care2.com/gree…/4-herbs-to-cleanse-your-live.html