Şebeke sularında bulunan toksinler yüzünden kullanılması gereken bir şey.Tabi şebeke suyunuz iyi filtre ediliyor ve klorlama vb. gibi şeyler yapılmıyorsa sıkıntı olmayabilir.
Bizim evde ters ozmos sistemine sahip arıtıcı mevcut.
Ters ozmos bildiğim kadarıyla suyu en iyi filtre eden sistemlerden bir tanesi.Sudaki floru, kloru ve diğer toksinleri çok iyi filtre ediyor.Fakat mineraller de filtre ediliyor ki bu sağlığa zararlı bir şey.Bu durumdan dolayı arıtıcılara post karbon bölüm suya mineral ve tat kazandırma amaçlı takılı olur.Muhtemelen bu yüzdendir.
Post karbon bölümünde hindistan cevizi kabuğu tozu bulunuyormuş.İçmek için kullanıcaksanız suyunuzun içine kaya tuzu atabilirsiniz .Ben suyu yıkanmak için kullanıyorum farkı da çok bariz şebeke suyuna kıyasla.
İçmeden önce toprak bir kapta bekletebilirsiniz.Suyun yumuşadığı söyleniyor ve içimi çok daha kolay hale geliyormuş.
Arıtıcıdaki filtrelerin belli süreleri var deniliyor ama tabi bu kullanım yoğunluğu ile alakalı.
Arıtıcıdaki atık suyu şişelere depolayabilirsiniz.Atık su çok fazla çıkabiliyor.Eğer tankı kullanırsanız suyunuz tazikli gelir ve atık su çok fazla çıkar.
Tankı kapatıp kullanırsanız biraz daha az atık su çıkar ama taziksiz gelir.Tank 15 günden uzun süre kullanmadığında temizlemek gerekiyormuş.(Bu işlem belli bir süre filtreden su akıtarak olabilir.)
Bu linkte su arıtıcıları ile ilgili bilgiler videolu şekilde açıklanmış.
http://www.uzmantv.com/su-aritma-cihazinin-filtreleri-ne-si