Yıkama altı gün hazırlık gerektirir, ardından 16-20 saat temizlik yapılır. (6 gün hazırlıktan sonra her yıkama sürecinde altı gün yapılmalı mı bilmiyorum ama yapılsa iyi olabilir. Ben yapmadan da fayda gördüm)

İşte alış veriş listesi:

-Malik asit tozu (Ben kapsül formunda aldım ama içerisindeki magnesium stearat yüzünden suda tam çözünemiyordu. İleri derecede ibs sorunum olduğu için bağırsağımı yaktı. çözünemediğinden malik asit tortuları sıkıntı yarattı. Aldığım ürün; https://tr.iherb.com/…/Nature-s-Life-Malic-Acid-800-m…/24051 . Aslında almak istediğim ürün ; https://www.amazon.com/Bulksupplements-P…/…/ref=sr_1_3_a_it… . Bu ürün toz formda diye sıkıntı çıkarırlar diye düşündüm.Türkiye’ye direk sipariş veya kargo olmuyor.eğer birisi yanında getirirse de belki o kişi için sıkıntı olucağından hiç bu riske girmedim.)

-Gıda tipi epsom tusu, ingiliz tuzu veya diğer bir ismiyle magnezyum sülfat. Dört yemek kaşığı. ( Bu ürün gibi belki ; https://www.tamtabi.com/epsom-ingiliz-tuzu-500gr… . Ben bu ürünü kullandım. Menşei: Almanya’ydı. Unutmayın magnezyum sülfat sizi çok fazla ishal yapıcak. Magnezyum sülfat aldığınız zamanlarda bence evde filan olun.)

-Kaliteli Sızma zeytinyağı. 130 ml yaklaşık (4 oz. diyor kaynakta. Ben 200 ml’ye yakın kullanıyorum.Bende ki zeytinyağı soğuk sıkım sızma.

-150 ml limon suyu. ( Ben şekerden dolayı en fazla 2-3 limon sıkıyorum çünkü kandida mantarım çok.Limon tuzu denilen şeyi de suda eritip karışıma ekliyorum.Limon tuzu, sitrik asit diye geçiyor galiba.Zaten amaç da limon suyundaki sitrik asitten yararlanmak.Pek bir bilgim yok.Eğer toz malik asidi alabilirseniz karışıma eklersiniz ya da sırf su ile karıştırıp malik asit kullanırsınız. Yâni sitrik asit veya limon suyu değil de, sadece malik asit.Ama azıcık limon suyu da çok sıkıntı çıkarır mı bilmiyorum.)

-Kavanoz. (çalkalamak için.)

Altı gün boyunca şunları yapın:

(Yazının hepsini çevirmediğimden özet geçicem ve kendi bilgilerimi de ekliyicem.)

Gaps diyeti zaten yapıyosunuz.Çok yemek veya sık sık yemekten kaçınmaya çalışın.İki öğün sağlıktır unutmayın!
Fazla ağır beslenmeyin, hayvansal protein ve yağ açısından.( Yazar böyle diyor ama bence kendinize göre ayarlayın. Omega3’ü unutmayın.canınız ne istiyorsa, Gaps çerçevesinde)

Bir bardak suya 1-1,5 gram malik asit tozu koyun. Günde üç veya dört bardak için.Altı gün böyle devam edin.(Bunu da kendi bünyenize göre ayarlayın)

Yedinci günün geldiği zaman dolunaya denk gelse iyi olabilir deniliyor.(Tam olarak bilgim yok.İlk dolunayı tutturduktan sonra kafama göre yaptım)

Yedinci gün saat birden sonra beslenmeyin.Öğününüz hafif ve yağsız olsun.(Yağsız olması önemli muhtemelen çünkü safra birikmeli)

Saat öğle altıda 200-250 ml suya 1 yemek kaşığı magnezyum sülfat ekleyin, eritin ve için.Saat akşam sekizde de aynısını yapın.
Hâla bağırsak hareketleri filan yoksa lavman filan yapın.(Bağırsağınız boşalmalı, temizlenmeli.Belki tüm dışkı çıkmayabilir ama belli bir miktar çıkmalı ama az değil, çoğu.Kabızlık varsa zaten bu protokol işlemez, önce kabızlığı halledin. Epsom tuzu kabızlıkta yardımcı olur geçici olarak.Sonrasında 7. gün de daha rahat olursunuz.)

Saat akşam 9.45’te zeytinyağını kavanoza ekleyin limon suyunu sıkın ve bolca karıştırın.(Diğer söylediklerim de eklenebilir belki)

Akşam altıda tüm karışımı için.

Taşları serbest bırakmak için bu kritik önem taşır. Işığı kapatın, başı yastık kullanarak karından yüksek şekilde sırt üstü yatın. Rahat değilse, dizler yukarı çekilmiş haliyle fetal pozisyonda sağ tarafınıza doğru dönün. Yine uzan, konuşma ve dikkatini karaciğere ve taşların taşınmasına bırak. Bazı insanlar karaciğer bölgesine hint yağı sürer. (Bence sırt üstü yatın.Ortam çok sakin, sessiz, ışıksız vs.. olsun)

Taşlar safra yollarında dolaştığını hissedebilirsiniz. Hiçbir ağrı ya da spazm olmamalıdır. (Tuvalet gelirse gidilebilir.Ben gece üçte filan da çıkıyorum)

Sonraki sabah

Saat 6’da epsom tuzlarından bir yemek kaşığı daha içilecek. Dinlenin, okuyun, meditasyon yapın, uykularına dönün. Hatta hafif egzersiz, germe veya yoga yapabilirsiniz.

Saat 8’de son kere bir yemek kaşığı epsom tuzu.

Sonrasında yine hafif yemekler.(Saat 12’den sonra yemek yenebilir, belki daha erken)

İlk veya ikinci yapışta düşmeyebilir.Yıkılmak yok.Bazen 6,8 veya 12 yıkama dahi gerekebilir.Tüm taşlar temizlenene kadar devam etmeli.sonrasında rutin olarak isteğe bağlı zaman aralıklarında tekrarlanabilir( 4-6 ay vs.. gibi)

————————————————–

Parantez içindeki yazılar benim yorumlarım.Her zaman bu uygulamayı altı günlük hazırlık aşamasıyla mı yapılmalı emin değilim.İlk yapışta 6 gün malik asit aldım ama ikincisinde direk 7. gündeki uygulamayı yaptım ve yine bir sürü taş düştü.
Yazının sadece uygulama bölümü paylaşılmıştır. Eksikler mevcut ama bence yeterli.Mümkün olduğunca anladığımı yanlış çevirmemeye çalıştım.parantez içindeki bazı şeyler ise yazıda mevcut değil.

Link;
http://www.spiritofhealthkc.com/amazing-liver-gallbladder-…/